Odpovědi na dotazy

Musím pro absolvování dovolené v Holandsku na lodi umět anglicky nebo německy?
Většina společností vyžaduje alespoň základní znalost angličtiny či němčiny aspoň jednoho člena posádky. Jen tak je možné kvalitní předání lodě a základní instruktáž. Některé loděnice pak od konce června do začátku září díky stážistům nabízí komunikaci v češtině. Při samotné plavbě se s pomocí našeho Plavebního manuálu bez jazykových znalostí obejdete.

Je plavba na lodi - hausbótu vhodná i pro děti?
Ano, pro ty několikadenní nebo několikaměsíční je bez problému, stačí, když jim vezmete co nejmenší cestovní postýlku nebo malou ohrádku, doporučujeme předem se o tom domluvit. Pro batolata a velmi malé děti se tato dovolená příliš nehodí - většina lodí - hausbótů má několik úrovní paluby a číhá zde i mnoho dalších nebezpečí. Pro takto malé děti jsou vhodné pouze některé lodě - hausbóty s jednou palubou, označené ikonou „loď - hausbót vhodný pro děti od 1 roku do 6 let“. Dovolená na lodi - hausbótu je ale naprosto ideální pro školáky. Čeká je jedinečný zážitek, kdy mohou sami pod dohledem rodičů řídit loď a stát se skippery. Pozor: pro menší děti si v loděnici vyžádejte plovací vesty!

Je pobyt na lodi - hausbótu vhodný i pro méně pohyblivé osoby?
Ano, jsou pro ně však vhodné jen některé lodě - hausbóty označené ikonou „loď - hausbót vhodný pro osoby s pohybovými obtížemi“ s jednou palubou či minimem schodů, kde není nutné překonávat bariéry. Na ostatních lodích - hausbótech počítejte s 5 až 10 poměrně strmými schůdky.

Je pobyt na lodi - hausbótu možný i pro hendikepované?
Ano, na lodi - hausbótu upravené pro jeden elektrický a jeden mechanický vozík ve Středu Holandska. Je však určena především pro holandskou klientelu, proto je nutné ji poptávat s velkým předstihem. Tato loď - hausbót není běžnou součástí naší nabídky, informace o ní najdete na stránkách www.varenmetwielen.nl. Loď - hausbót samozřejmě bez jakéhokoliv poplatku zajistíme a bezúplatně poskytneme i jakékoliv materiály k plavbě či informace.

Může být na palubě lodě - hausbótu i domácí zvíře?
Část společností pobyt zvířete na palubě umožňuje u lodí - hausbótů označených ikonou „domácí zvířata povolena“ za poplatek cca okolo 30 EUR. Pokud s sebou chcete vzít více zvířat, doporučujeme předem se o tom domluvit.

Jak snášejí plavbu psi?
Psi obvykle snášejí plavbu bez problémů, protože se loď - hausbót příliš nehoupe. I pes, který na lodi - hausbótu v životě nebyl, se na ní bude druhý den cítit jako doma. Výjimkou může být plavba na IJsselmeeru či plavba Jihem Holandska, tu doporučujeme pouze zkušeným psím námořníkům. Každá loď však není vhodná pro každou psí rasu. Vodomilní psi s hustou srstí a podsadou déle schnou, ideální je tedy loď, kde tak mohou činit, aniž by celý lodní salon byl pro příští dny promáčený, pro plavbu s těžšími rasami, které se rády koupají, nutně potřebujete koupací plato, majitelé miniaturních energických psů by měli objednávat loď z plným zábradlím na zádi. Všechny lodně - kynologické dotazy vám rádi zodpovíme, máme totiž také psy …      

Mohu mít mořskou nemoc?
Loď - hausbót se houpe minimálně (s výjimkou plavby po IJsselmeeru, Jihu Holandska či velkých jezerech za silného větru), proto se mořské nemoci nemusíte obávat.

Hrozí na lodi - hausbótu nějaké úrazy?
Při průjezdech pod nízkými můstky musíte být opatrní, protože byste se mohli uhodit do hlavy. Také paluba někdy bývá vlhká a kluzká, proto je důležité mít boty s neklouzavou podrážkou. Opatrnosti je třeba i na schodech, které jsou úzké a většinou i relativně strmé.

Nebudu se na lodi - hausbótu nudit?
Stoprocentně ne. Budete se mít totiž stále na co dívat: na nádhernou krajinu, domky, větrné mlýny, pasoucí se stáda koní, ovcí či krav, na lodě - hausbóty, které vás míjejí atd. Kromě toho můžete třeba rybařit. Zpestřením plavby mohou teoreticky být i cyklistické výlety. Můžete si vzít i in-line brusle, které zaberou nejméně místa. Plavba sama o sobě je však tak zajímavá, že na ostatní aktivity vám už moc času nezbude.

Dá se v kanálech a na jezerech koupat?
Voda v kanálech vzhledem k bahnito-písčitému podloží ke koupání příliš neláká. Zato na jezerech či v IJsselmeeru si skvěle zaplavete. Nikdy se ale nekoupejte v plavební dráze.

Je možné vzít si s sebou na loď - hausbót kola?
Většina loděnic to umožňuje, není však rozumné brát kolo pro každého člena posádky. Ze zkušeností doporučujeme max. 1 kolo na dva členy posádky. Loď Olympia 3 (pozor: jde jen o jednu ze tří lodí Olympia), loď Marthe Mees a loď Fribo 1500 umožňují i pořádání cykloakcí (na palubě je možné umístit až 10 kol).

Kde je možné zaparkovat automobil v době plavby?
Svůj automobil budete mít zaparkovaný bezpečně a většinou i bezplatně v areálu vaší loděnice.

Které materiály potřebné k řízení lodě - hausbótu jsou na palubě k dispozici?
Součástí každé lodě - hausbótu je sada plavebních map celé oblasti, plavebního almanachu s otevíracími dobami mostů, kontakty na přístavy apod., informací o lodi – hausbótu. Loděnice Huibers automaticky nabízí i iPad s elektronickými plavebními mapami.

Je lepší kufr, nebo cestovní taška?
Určitě je lepší taška, z níž si věci v kajutě vyndáte, a která se dá složit. Objemný a neforemný kufr se nevejde pod lůžko ani do uličky.

Kam dát na lodi - hausbótu věci?
Je zde spousta úložných prostor. Najdete ho pod sedačkami, postelemi a na některých lodích - hausbótech i pod lavicí na venkovní palubě, kam je vhodné uložit nápoje, protože do (většinou) malé lodní ledničky se jich moc nevejde.

Jak je vybavena kuchyň na lodi - hausbótu?
Kuchyňka bývá dobře vybavená nádobím. Některé loděnice inventář doplní i o malou úklidovou sadu: utěrky, saponát, houbičku na nádobí a hadr, evt. speciální toaletní papír a sirky. Nespoléhejte se ale na to. Určitě si vezměte (papírové?) utěrky a zapalovač potřebný k zapalování plynového sporáku nebo grilu. Dobrým tipem je vzít s sebou přenosný gril. Po zakotvení můžete grilovat ryby nebo již naložené maso, které je v Holandsku běžně k dostání (cena maximálně 5 EUR na velkou porci pro jednu osobu). Pozor: na lodi - hausbótu se z bezpečnostních důvodů nesmí grilovat!

Jak se obléct na loď - hausbót?
Základem je bunda odolná proti větru a nejlépe i proti dešti: občas tu prší, ale skoro vždy fouká vítr. Doporučujeme pevnou obuv (žádné žabky nebo pantofle, protože byste mohli zakopnout a zranit se) a pohodlné oblečení: šortky, tepláky, trička, mikiny, a něco na převlečení do města. Nezapomeňte kšiltovku nebo klobouk: slunce někdy hodně pálí a loď se řídí většinou zvenku. Nutný je opalovací krém: i za slunečného počasí většinou fouká vítr, a tak se můžete snadno spálit.

Mám si brát spacák?
Až na výjimky (lodě Olympia a lodě loděnice Zijda) nebývají deky, polštáře a povlečení součástí lodě - hausbótu. V případě zájmu si je ale můžete ve většině loděnic za poplatek půjčit. Nejjednodušší je však vzít si vlastní elastické prostěradlo, polštář a spacák.

Které potraviny se vyplatí vzít s sebou?
Konzervované jídlo a trvanlivé salámy: to vše je totiž v Čechách (chuťově) lepší. Základní koření, cukr a sůl. Nezapomeňte české pivo - poslouží vám také jako „úplatek“ např. při problémech s přistáním, kdy můžete požádat kapitána libovolné holandské lodě - hausbótu, aby vám pomohl.

Co s sebou na loď - hausbót nevozit?
Zeleninu, ovoce, ryby a mléčné výrobky (sýry, pudinky, jogurty atd.). Nakoupíte je tu ve výtečné kvalitě za srovnatelné peníze jako u nás. Nealkoholické nápoje: v Holandsku jsou jen nepatrně dražší než v ČR a SR, takže se je nevyplatí vozit. Běžně koupíte i dřevěné uhlí: prodává se ve speciálních sáčcích, které se dají podpálit ze všech stran.

Dá se při cestě snadno nakoupit?
Ano, samoobsluhu najdete na každém rohu i v malých vesničkách, takže si můžete cokoli dokoupit. Ale ve většině obchodů s potravinami neakceptují kreditní karty, proto s sebou vždy mějte hotovost. Obchody mají otevřeno většinou od pondělí odpoledne do soboty odpoledne, lze však najít i obchody otevřené také v neděli.

Kolik stojí jídlo v restauraci?
Záleží, kam se vydáte: v levných indonéských restauracích ve velkoměstech se najíte za 4 až 6 EUR, ve výborné samoobslužné restauraci La Place obchodního domu Vroom&Dreesman, který najdete v každém městě, za 8 až 13 EUR, ve standardní restauraci okolo 13 až 20 EUR za jeden chod.

Kolik stojí občerstvení?
Ve zdejších fastfoodech s velmi širokou nabídkou fritovaných specialit se určitě najíte za cenu 4 až 6 EUR. To samé platí o rybích stáncích, které najdete všude.

Smím pít v průběhu plavby alkohol, pokud řídím loď?
Ten, kdo loď - hausbót řídí, nesmí v průběhu plavby v žádném případě pít alkohol. Tolerováno je jedno pivo. Relativně střízlivý by měl být minimálně ještě jeden člen posádky. Po zakotvení už samozřejmě žádná omezení neplatí.

Je dovoleno plavit se po všech vnitrozemských vodních plochách?
Na vnitrozemských kanálech, řekách a jezerech Holandska až na malé, na plavebních mapách vyznačené oblasti, ano. Vzhledem k technickým parametrům lodí - hausbótů se na většině z nich nedoporučuje plavba po jezeru IJsselmeer, výjimkou jsou větší kovové lodě - hausbóty pod vedením zkušenějšího skippera. Podmínkou je povolení loděnice, mapa IJsselmeeru, vesty pro všechny členy posádky na palubě a vítr do 4 BFT.

Je dovoleno plavit se Wattovým mořem?
Ne, plavba při pobřeží Wattového moře je zakázána, výjimkou jsou větší kovové lodě - hausbóty a některé plachetnice pod vedením velmi zkušeného skippera. Podmínkou je povolení loděnice, mapa Wattového moře, vesty pro všechny členy posádky na palubě a vítr do 4 BFT.

Jak probíhá platba u zdymadel a mostů?
Spustí vám dřevák na udici do lodě - hausbótu, abyste do něj vložili minci. Proto si s sebou vezměte dostatek drobných EUR.

Kolik stojí mostné a projetí zdymadel?
Poplatek za zvednutí mostu či projetí zdymadly zaplatíte přímo na místě ve výši cca 1 až 10 EUR. Většina mostů a některá zdymadla jsou však bezplatná. Orientačně lze na týden počítat s částkou okolo 30 EUR na Severu Holandska a 40 EUR ve Středu Holandska.

Vydrží palivo na celý týden?
Palivové nádrže na obytných motorových lodích jsou dostatečně velké, takže palivo obvykle vydrží dva až tři týdny.
 
Vydrží pitná voda na celý týden?
Tanky na pitnou vodu je třeba doplňovat zhruba po dvou až třech dnech plavby. V marinách a na některých městských úvazištích jsou k dispozici čerpadla s hadicemi na vodu, většinou mírně zpoplatněná.

Jak je vyřešen odvod odpadní vody?
Tanky na odpadní vodu, pokud jsou zapojené (nutné ověřit v loděnici), je třeba vyprazdňovat zhruba po dvou až třech dnech plavby. V marinách a na některých městských úvazištích jsou k dispozici čerpadla s hadicemi na odpadní vodu, rozdělená na fekálie, většinou mírně zpoplatněná, a na olejem znečistěnou odpadní vodu pak většinou zpoplatněná více.

Můžeme na lodi - hausbótu kdykoliv používat elektrickou energii?
Na všech lodích - hausbótech jsou autozástrčky na 12V, které můžete využívat při plavbě. U takto vybavených lodí - hausbótů doporučujeme vzít s sebou autonabíječky na všechny používané přístroje či zakoupit měnič na 230V. Téměř všechna plavidla mají i rozvod na 230V, velká část těchto lodí - hausbótů má však 230V permanentně k dispozici. U těch, která jsou označena ikonou „230V po připojení ze břehu“, je možné dobíjet pouze po připojení kabelu k rozvodu mariny či městského úvaziště. U lodí - hausbótů označených ikonou „230V po dobu plavby“ je možné dobíjet kdykoliv. Základním pravidlem je být připojen minimálně každou druhou noc. Vysokopříkonové spotřebiče, které jsou součástí lodě, používejte pouze po připojení ze břehu. Vlastní spotřebiče (s výjimkou nabíječek atd.) na lodích nejsou povoleny.

 Musíme dobíjet elektrickou energii?
Na svícení a běžný provoz lodě - hausbótu vám postačí denní plavba v délce 4 a více hodin, přesto byste měli každý druhý večer ihned po dojetí do mariny či městského úvaziště připojení k místnímu rozvodu.

Kolik stojí vyvázání lodě - hausbótu v marině či městském úvazišti?
Obvykle se tato částka pohybuje okolo 1,5 EUR, výjimečně až 3 EUR za metr délky lodě - hausbótu za noc. Mariny i městská úvaziště jsou většinou vybaveny solidním sociálním zázemím a dalšími službami.

Kde je možné nocovat?
Nejlevnějším způsobem je nocování ve volné přírodě: kdekoli na veřejných úvazištích, která jsou vyznačena na mapě. Výhodou je, že nic neplatíte, máte okolo sebe „divokou“ přírodu, a často i absolutní soukromí. Nevýhodou je, že nemáte k dispozici elektřinu, toalety a sprchy a nemůžete doplnit zásoby vody jako na většině městských úvazišť a v marinách. Další možností je nocování na městských úvazištích v centrech měst a vesnic. Zde bývá možnost vyvázat se na noc zpoplatněna. Většinou máte k dispozici elektřinu, nedaleko bývají veřejné toalety a sprchy a většinou i možnost doplnit zásoby vody. Třetí možností je nocování v marině, které je vždy zpoplatněno, ale máte k dispozici elektřinu, toalety a sprchy, možnost doplnit zásoby vody a velmi často i obchod, restauraci a mnoho dalších služeb. Vždy platí zásada, že ihned po uvázání se připojujete na elektřinu, a až těsně před odplutím dotankujete vodu. Ihned po příjezdu do mariny je slušností dojít se nahlásit (s údaji o názvu, délce lodi a počtu osob) k havenmeesterovi, správci přístaviště.

Co když je v marině či na úvazišti obsazeno?
V těchto případech je standardní připoutat se k ukotvené lodi, ale při tomto manévru si počínejte velmi opatrně. Vždy platí zásada, že motorová loď - hausbót by se neměla poutat k menší lodi a plachetnici. Extremní obsazenost se však týká většinou pouze marin v centru Amsterdamu a Rotterdamu.
 
Je třeba loď - hausbót zamykat?
Ve Středu Holandska a na IJsselmeeru, obzvlášť ve velkých městech, je nutné loď - hausbót zamykat, zavřít všechna okna a nenechat nikde nic „vystaveného“. Na Severu a Jihu Holandska se většinou nic nestane ani v případě, když loď - hausbót zapomenete zamknout a necháte otevřená okna.

Vrátí mi po návratu do loděnice finanční částku složenou na kauci?
Kauce se skládá v EUR v hotovosti či kartou před vyplutím a vrátí vám ji, pokud odevzdáte loď - hausbót v řádném stavu, uklizenou, beze škod, na sjednaném místě, ve sjednaném čase a s kompletním inventářem. Můžete si sjednat i odkup kauce (za 20% ceny kauce) pro případ škodné události. Pak budete mít jistotu, že se vám peníze složené na kauci vrátí v každém případě, byť po vyúčtování pojistné události.

Nezodpověděli jsme všechny vaše dotazy? Kontaktujte ředitele Skippers Club by Dutch Masters Daniëla Hagena na telefonu 602 179 664 či e-mailu dhagen@dutchmasters.cz.

Skippers Post

Několikrát ročně zasíláme svým skipperům informace, zprávy o nových filmech, článcích a besedách, ale i nabídky plaveb.

Sociální sítě

Chcete mít ty nejaktuálnější informace o slevách, volných lodích, akcích a mnoho dalšího? Tak si nás přidejte na váš Facebook či Instagram.