Na kolik to vyjde?

V zásadě platí: čím větší je loď a čím více je členů posádky, tím levnější je cena dovolené za osobu. Za dovolenou v Holandsku na lodi zaplatíte již od cca 7.000 CZK za osobu ...

Co je započítáno v příkladech ceny dovolené na lodi - hausbótu

K samotnému pronájmu lodě - hausbótu je třeba započítat i další náklady: povinné poplatky, pohonné hmoty, přístavné, mostné a zdymadelné. To vše je však již započítáno ve vzorové kalkulaci ceny dovolené na lodi - hausbótu, kterou uvádíme u jednotlivých typů lodí, stejně jako doprava autem z ČR do NL a zpět, a jídlo, za předpokladu, že se budete stravovat především na lodi - hausbótu.

Cena pronájmu lodě

Je vždy uváděna v EUR a je možné ji uhradit bankovním převodem.

Povinné poplatky

Většina loděnic požaduje zaplacení tzv. povinného poplatku za závěrečný úklid lodi, spotřebu plynu, turistickou daň, případné zapůjčení prostěradel a další služby. Tyto poplatky jsou většinou placeny na místě v EUR.

Pohonné hmoty

Většina loděnic vám po vašem návratu dotankuje projeté pohonné hmoty, lodě těch ostatních musíte dotankovat sami. Každopádně zaplatíte reálnou spotřebu své lodě - hausbótu, která se však může velmi lišit od našich odhadů vzhledem ke stylu jízdy, trase i povětrnostním podmínkám. Pohonné hmoty jsou placeny na místě v EUR. Pozor: lodě plující po IJsselmeeru a Jihu Holandska mají vždy výrazně vyšší spotřebu PHM!

Přístavné

Obvykle se tato částka pohybuje okolo 1,5 - 2 EUR za metr lodě - hausbótu a noc. V marinách i na městských úvazištích najdete sociální zařízení, většinou zde doplníte pitnou vodu a připojíte loď k elektrické energii. Za malou loď zaplatíte za týden průměrně okolo 60 EUR, za největší okolo 120 EUR. Je zde však také započítáno, že tři noci strávíte na přírodních úvazištích, a tudíž zdarma. Pozor: lodě plující po IJsselmeeru a Jihu Holandska nocují v marinách denně, náklady se mohou vyšplhat až na 180 EUR!

Mostné a zdymadelné

Platí se přímo na místě a stojí cca 1 - 10 EUR, přičemž většina mostů a zdymadel je zdarma. Na týden počítejte s cca 30 EUR. Pozor: mějte s sebou vždy dostatek drobných mincí v EUR!

Doprava z ČR do NL a zpět

Trasa z Prahy do NL a zpět měří cca 1.800 km. Pojedete-li jedním autem, cesta vás vyjde v průměru na 6.000 CZK (+ cesta z vašeho domova do Prahy). Nikde se neplatí dálniční poplatky.

Jídlo

Pokud se budete chtít stravovat pouze v restauracích, dovolená se vám prodraží. Ochutnávejte speciality, sýry, ryby a další pochutiny (naše tipy najdete v části Plavebního manuálu nazvané Holandské speciality) a z části jídlo připravujte na lodi (dobré hotovky koupíte přes náš e-shop), kde vás čeká dostatečně vybavená kuchyně. Zásoby se dají dokupovat cestou (srovnání cen v Holandsku a České republice najdete v části Plavebního manuálu nazvané Nákupní košík), ty základní si přivezete z domova. Proto můžete počítat s přibližnou částkou za jídlo okolo 1.500 CZK na osobu za týden. POZOR: holandské supermarkety a fastfoody neakceptují platbu kartou, mějte proto s sebou vždy hotovost v bankovkách v nominální hodnotě 100 a méně EUR.

Poplatky

Loděnice nabízejí i další doplňkové služby, od zapůjčení povlečení, kol či možnosti vzít s sebou své domácí zvíře; více informací najdete na těchto stránkách u každé lodě.

Pojištění

Doporučujeme zajistit si minimálně pojištění storna lodě, ideálně i úrazové pojištění a pojištění léčebných výloh. Také doporučujeme využít možnosti pojištění či odkupu kauce lodě.

Vratná kauce

Při přebírání lodi je třeba složit v loděnici vratnou kauci od 250 do 1.000 EUR (ve většině lze platit kartou, není však akceptována 500eurová bankovka), která se eventuálně použije na náhradu škody v případě, že byste jako nájemci způsobili na lodi nějaké škody. Vratná kauce je tedy vlastně spoluúčastí na škodní události, tzn. že po první větší škodní události může být loděnicí vyžadováno její opětovné zaplacení. Po předání lodi v pořádku v loděnici obdržíte vratnou kauci v celé její výši zpět.

Vzorová kalkulace ceny dovolené na lodi

V našem přehledu si můžete porovnat, kolik vás může stát týdenní dovolená na jednotlivých vzorových lodích v přepočtu na jednu osobu. Kalkulováno v kurzu 1 EUR = 26 CZK

Bezpečná loď pro rodiny s malými dětmi

Boekanier 37 *** loď pro 5 + 2 osoby, Sever Holandska
Orientační náklady:
pronájem lodě 930–1.475 €
povinné poplatky 120 €
PHM 140 €
mariny 80 €
průjezdy mosty/zdymadly 30 €
odkup kauce 70 €
Náklady loď/týden max. 50.000 Kč, osoba/týden (počítáno pro 7 osob) max. 7.100 Kč

Nejlevnější loď pro čtyřčlennou rodinu

Harmony *** loď pro 2 + 2 osoby, Sever Holandska
Orientační náklady:
pronájem lodě 580–945 €
povinné poplatky 60 €
PHM 120 €
mariny 70 €
průjezdy mosty/zdymadly 30 €
odkup kauce 70 €
Náklady loď/týden max. 33.700 Kč, osoba/týden (počítáno pro 4 osoby) max. 8.400 Kč

Luxusní loď pro čtyřčlennou rodinu

Olympia 34***** loď pro 4+2 osoby, Střed Holandska
Orientační náklady:
pronájem lodě 1.750 €
povinné poplatky 75 €
PHM 200 €
mariny 100 €
průjezdy mosty/zdymadly 40 €
odkup kauce 100 €
Náklady loď/týden max. 59.000 Kč, osoba/týden (počítáno pro 4 osoby) max. 14.750 Kč

Kvalitní loď pro větší rodinu či skupinu

Rhapsody **** loď pro 6 + 2 osoby, Sever Holandska
Orientační náklady:
pronájem lodě 1.175–1.885 €
povinné poplatky 120 €
PHM 220 €
mariny 90 €
průjezdy mosty/zdymadly 30 €
odkup kauce 140 €
Náklady loď/týden max. 64.600 Kč, osoba/týden (počítáno pro 6 osob) max. 10.800 Kč

Majestátní loď pro větší skupinu

Royal ***** loď pro 8 + 2 osoby, Střed Holandska
Orientační náklady:
pronájem lodě 1.995–2.995 €
povinné poplatky 110 €
povinný dvouhodinový výcvik 110 € 
PHM 400 €
mariny 140 €
průjezdy mosty/zdymadly 40 €
odkup kauce 200 €
Náklady loď/týden max. 104.000 Kč, osoba/týden (počítáno pro 8 osob) max. 13.000 Kč

Ideální lodě pro firemní akce pro až 36 osob

Olympia ***** loď pro 12 osob, Střed Holandska
Orientační náklady:
pronájem lodě 3.150 €
povinné poplatky 175 €
PHM 350 €
mariny 140 €
průjezdy mosty/zdymadly 40 €
odkup kauce 103 €
Náklady loď/týden max. 103.000 Kč, osoba/týden (počítáno pro 12 osob) max. 8.600 Kč

Veškeré kalkulace jsou orientační, připravené dle vlastních zkušeností kapitánů Skippers Club by Dutch Masters.

Skippers Post

Několikrát ročně zasíláme svým skipperům informace, zprávy o nových filmech, článcích a besedách, ale i nabídky plaveb.

Sociální sítě

Chcete mít ty nejaktuálnější informace o slevách, volných lodích, akcích a mnoho dalšího? Tak si nás přidejte na váš Facebook či Instagram.