Dovolená na lodi

Váháte, jestli je dovolená na lodi vhodná právě pro vás? Pojďme se ve zkratce podívat, co od plavby Holandskem můžete očekávat.


Začněme trochu zeširoka. Existuje několik základních typů dovolené na lodi. Luxusní zaoceánské lodě, kde počet členů posádky převyšuje počet hostů, u nás nenajdete. Stejně tak vám nenabídneme ani plavby na rychlých lodích a plachetnicích na moři, kde skipper musí mít kapitánský průkaz a také dost zkušeností. My se věnujeme vnitrozemským obytným motorovým lodím, které si můžete, bez kapitánského průkazu a po jednoduché přípravě, řídit sami.

Co je to vlastně vnitrozemská plavba?

Na moři se většinou plavíte z místa A na místo B a pobřeží není vždy na dosah. Oproti tomu vnitrozemská plavba často vede krásnou krajinou, vesnicemi, městečky či dokonce centrem velkoměst, takže je stále na co koukat. Vnitrozemská plavba není ani lepší, avšak ani horší než plavba na moři a může nadchnout i zkušené jachtaře. Dovolená na obytné motorové lodi ve vnitrozemí se dá zázemím nejlépe připodobnit k putování s obytným autem, stylem jízdy pak více k jízdě na chopperu.

Která země je pro vnitrozemskou plavbu nejzajímavější?

Odpovídáme, že určitě Holandsko :-) Nejen proto, že je loďařskou velmocí s hustou sítí kanálů, řek a jezer, kde se s lodí dostanete vlastně kamkoliv, ale také proto, že jde o výjimečně krásnou a zajímavou zemi s milými obyvateli. Holandsko má oproti jiným zemím tři velké výhody.

Za prvé má největší tradici vnitrozemské plavby, což ve skutečnosti znamená, že pro Holanďany je plavba na lodi stejně tak samozřejmá, jako pro Čechy víkendy strávené na chatě. Díky tomu jsou místní velmi vstřícní nejen vůči sobě, ale i k ostatním loďařům. Často třeba kvůli jedné proplouvající lodi zvednou most a přeruší tak provoz dálnice.

Druhou výhodou je unikátní propojení kanálů, řek a jezer. Umožňuje plout okruhy a nevracet se stejnou cestou, což v jiných destinacích není možné. Navíc holandské kanály byly budovány primárně jako obchodní, proto vedou centry vesnic i měst.

Třetím plusem je, že jsou Holanďané ochotní komunikovat. Rádi vám se vším poradí, umí většinou výborně anglicky a německy a pokud to jinak nejde, klidně i rukama nohama. Jazykové bariéry se tedy bát nemusíte, obzvlášť pokud nepodceníte celkovou přípravu a před dovolenou si pečlivě nastudujete náš Plavební manuál. A v loděnici Centerpoint Charters na Severu Holandska najdete o prázdninách i naše české skippery, kteří vám pomohou přebrat loď a vše ochotně vysvětlí.

Obytnou motorovou loď si však můžete bez kapitánských zkoušek pronajmout i v dalších zemích, z nichž nejznámější jsou Francie, Anglie či Německo.

Dovolená pro každého?

Téměř. Plavba po holandských kanálech je ideální dovolenou nejen pro mladé, ale i pro lidi ve středním věku či starší generaci. Tuto aktivní dovolenou si mohou užívat páry, rodiny s menšími dětmi, rodiny se školáky, party přátel a je zajímavá i pro firemní a teambuildingové akce. Vhodná není snad jen pro rodiny s dětmi od jednoho roku do dvou let, ve věku prvních nejistých krůčků. Loď totiž za jízdy lehce vibruje, občas cuká. U dětí od dvou do šesti let je ideální vybrat loď s jednou úrovní paluby, kde dítě nemusí být stále pod dohledem. Skvělou volbou je třeba Boekanier 37. Se staršími dětmi je to snadné, stačí je jen vhodně zapojit do akce. A děti starší 10 let pak mohou reálně, pod stálým dohledem svých rodičů, loď řídit.

Na obytné motorové lod se budete cítit jako doma. Každá má salon - obývací pokoj, jednu či více kajut - ložnic, plně vybavenou kuchyňku, sociální zařízení a většina i horní palubu - terasu. Vše je však výrazně menší než u vás doma. Jen si s sebou na většinu lodí musíte vzít prostěradlo a spací pytel, nebo rovnou přikrývku a polštář. Běžný den na lodi začíná procházkou do pekárny pro křupavé pečivo, a pokud je pěkně, můžete posnídat na horní palubě. Poté již vyplujete. Přes den se zastavíte v městečkách nebo na dalších místech, která se vám zalíbí. V podvečer se vyvážete a čeká vás romantický večer v přírodě, malebném městečku či ve víru velkoměsta. Denně poplujete, podle plavební oblasti i vaší chuti přibližně 3 až 6 hodin.

Zaujali jsme vás a chcete vědět více? Pak pokračujte ve čtení článkem Jak na to?

Skippers Post

Několikrát ročně zasíláme svým skipperům informace, zprávy o nových filmech, článcích a besedách, ale i nabídky plaveb.

Sociální sítě

Chcete mít ty nejaktuálnější informace o slevách, volných lodích, akcích a mnoho dalšího? Tak si nás přidejte na váš Facebook či Instagram.